1900-ban Egyiptom partja közelében, Seberget szigetén erősen szerpentinné alakult peridotit üregeinek falán gyönyörű krizolit kristályokat fedeztek fel, ebből arra következtethetünk, hogy itt lehetett a régiek Topasos szigete s ezt a krizolitot nevezték topáznak.
A topáz színe változatos. Legjellemzőbb és legelterjedtebb szín a sárga, de gyakoriak a víztiszta és kékszínű, ritkábbak a rózsaszínű kristályok. A topázkristályok többnyire tiszták és átlátszók. A sárga szín a legvilágosabb sárgától egészen a sötét barnássárgáig terjed s a sárga színben igen sokszor kis vörös árnyalat is van. Szép sötét sárga topázok Brazíliában fordulnak elő, de ugyanitt aranysárga, mézsárga, borsárga kristályok is vannak. A sötétebb kék szín nagyon ritka; újabban Brazíliában találtak sötét, zafírhoz hasonló színű kristályokat. A legritkábbak a rózsaszínű topázok, amelyek néha ibolyás árnyalatúak. Brazíliában fordulnak elő s "brazíliai rubin"-nak is nevezik őket.
A topáz színezőanyagára vonatkozó vizsgálatok szerint a sárga színt valószínűleg króm, a rózsaszínt vanádium idézi elő; az akvamarinszínű topázok színező anyaga pedig a vas.
A legdrágábbak a rózsaszínű és kék kövek.
A topáz előfordulása. Oroszországban a topáz mindenütt a berillel együtt fordul elő. A legszebb és legértékesebb topázok lelőhelye Mursinka, az Uralban.
Igen gazdagok Brazília topázlelőhelyei s a sárga és rózsaszínű, valamint a színtelen és világoskék topázok egymástól szétválasztva, teljesen különböző helyeken és módon fordulnak elő.
Madagaszkár szigetén színtelen és rózsaszínű topázok találhatók.
Mohs: 8.