A korund a természetben teljesen zavaros, átlátszatlan példányokban is előfordul, de drágakőnek csak a szép tiszta, átlátszó kristályok alkalmasak.
A színező anyagra vonatkozó kutatások kiderítették, hogy a zafír színét a vas mellett titán, a rubinét pedig egész minimális mennyiségű króm okozza.
A korund a gyémánt után a legkeményebb ásvány; a MOHS-féle skálában a 9-es fokot képviseli. Nagy keménysége folytán tartós és ellenálló drágakő; a drágakőnek nem alkalmas fajták pedig technikai célokra használhatók. Az egyes fajták és a különböző lelőhelyekről származó korundok nem egyenlő keménységűek. A zafír valamivel keményebb a rubinnál, a zafírok között pedig a ceyloni keményebb, mint a kasmiri.
A korund legkedveltebb két fajtája a pirosszínű rubin és a kékszínű zafír, de ezeken kívül előfordul zöld-, sárga-, sárgásvörös-, barna- és ibolyaszínű is. A szín eloszlása sokszor nem egyenletes, hanem sötétebb és világosabb foltok és rétegek váltakozhatnak a kőben. Olyan kristályok is előfordulnak, amelyek egyik végükön más színűek, mint a másikon.
A zafír előfordulása. Ázsiában Hátsó-Indiában másodlagos lelőhelyeken, ott, ahol rubin található, mindenütt előfordul a zafír is, de nem egyenlő arányban. Így, míg a rubin főlelőhelye Burma, a zafír nagyobb mennyiségben Sziámban található. A világ zafírtermelésének igen lényeges részét szolgáltatja Sziám. A másik igen fontos lelőhely Ceylon. A ceyloni kövek színe többnyire világosabb. Ceylonból több híres nagy zafír származik, amelyek uralkodók kincsei és múzeumok gyűjteményeibe kerültek.
Mohs: 9.