Vajon mekkora a világ legnagyobb gyémántja? És melyik gyémánt ékszer a leghíresebb? Mitől lehet egy gyémánt hírhedt? Egyáltalán mióta létezik a gyémánt? A következő cikkből mindezt megtudhatjuk.
Az első gyémánt
A Krisztus előtti 4. évezredből, Indiából származik a gyémánt első írásos említése. Az emberek mágikus erőt tulajdonítottak a kőnek, ezért gyakran talizmánként használták. Nem voltak ezzel másképpen a rómaiak sem, akik a gyémántot és a gyémánt ékszert szintén becses kincsként tartották számon. Az emberek csak a 13. században jöttek rá, hogy a drágakövet meg is lehet csiszolni, és az így kapott gyémánt pompázatos ékszerek ékköve lehet.
A Napisten gyémántja
Ősi indiai legenda szerint már 5000 évvel ezelőtt viselte a Napisten a leghíresebb gyémánt ékszert, a Koh-i-noort. Jóval később a perzsa Nadir Shah elfoglalta Delhit, és azonnal azon volt, hogy megszerezze a Koh-i-nnort, hisz akkoriban azt tartották - akié a gyémánt, azé a hatalom. Később a Kelet-Indiai Társaság tulajdonába került a gyémánt ékszer, és így Angliába kötött ki. 1852-ben Viktória királyné 106 karátos brillé csiszoltatta. A Koh-i-noor jelenleg a windsori kastélyban pihen, a királyi ékszerek között.
A világ legnagyobb gyémántja
A világ legnagyobb gyémántja a Dél-Afrikai bányából származó Cullinan, melyet 1905-ben hozott felszínre Thomas Evan Powell. Nyers súlya 621, 2 gramm (3106 karát). A kapitális példányt 150.000 fontért vette meg transvaali kormány, majd 1907 november 9-én odaajándékozta VII. Edward király születésnapjára. 1908-ban a gyémántból 4 nagy és 5 kisebb brillt gyártottak. A megmunkálás során közel 66% volt a veszteség. V. György király a Cullinan I-nek az Afrika Csillaga nevet adta. A 106, 04 grammos (530 karátos) darab a világ legnagyobb csiszolt gyémántja, és az angol királyi jogar csúcsán pompázik.
A leghírhedtebb gyémánt
A leghírhedtebb gyémánt mégis a Hope volt. Történetét 1668-tól tudjuk nyomon követni: egy francia kereskedő és kalandor utolsó indiai útjáról 25 hatalmas gyémántkővel tért haza, és a legnagyobb ékszert, az ibolyakék Hope-ot XIV. Lajosnak adta el. A napkirály szív alakúra csiszoltatta a gyémántot, majd nem sokkal ezután meghalt az unokája, és az Ő halálát is kapcsolatba hozták a kővel. A francia kereskedő is hamarosan életét vesztette.
A Hope későbbi tulajdonosát, Mária Antoanett-et is mint tudjuk, lefejeztették. 1900-ban egy bankár vásárolta meg a hírhedt gyémántot 18.000 fontért, és nem sokkal később őt is megmérgezték. 1900-ban II. Abdul vette meg egyik feleségének, akit hamarosan rablógyilkosok fogtak el, a szultánt pedig kiütötték trónjából, és számkivetetten halt meg. Napjainkban Washington egyik múzeumában keresi békéjét a Hope.
A Regent vagy Pitt gyémánt
Kalandos történetéről kering egy legenda, mely szerint a drágakövet egy rabszolga találta 1701-ben. A gyémántot felajánlotta egy angol tengerésznek, kiszabadításáért cserébe. Ám a tengerész nem tartotta a szavát, a rabszolgát megölte, a gyémántot pedig eladta 5000 fontért egy kereskedőnek Bombay-ben. Tettén azonban nem tudta túltenni magát, így miután felélte a kapott összeget, felakasztotta magát.
Bár a gyémánt történetének ez a része soha nem nyert megerősítést, a drágakő további története már bizonyos: a Regent 1702-ben 100 000 fontért került Madras kormányzójához, Thomas Pitthez – innen ered egyik elnevezése. A kormányzó a gyémántból Angliában egy 140,5 ct súlyú briliánst csiszoltatott. A megmunkálás során keletkezett pár kisebb darab Nagy Péter cár birtokába került.
A gyémánt 1717 után Franciaországba került, ahol, Orléans-i II. Fülöp régens tette rá a kezét az akkor már Regent névre hallgató gyémántra – ezzel tisztelegve II. Fülöp előtt. Később, XV. Lajos uralkodása alatt már a királyi koronát ékesítette. A francia forradalom idején ellopták a Regent gyémántot, egy névtelen levél vezetett el a drágakőhöz, melyet utána Bonaparte Napoleon tábornok – pénzügyi problémáinak enyhítése végett – zálogba helyezett, de császárrá koronázásakor már díszkardjának markolatát ékesítette.
1887-ben a Regent gyémánt bekerült a Louvre múzeumba, ahonnan a második világháború német megszállása idején elkerült, de ismét ott látható.
A Regent gyémánt az Indiában talál nagy kövek utolsó darabja, hihetetlen tisztaságú és nagy gonddal megmunkált drágakő.
A Wittelsbach Graff gyémánt
A gyémánt Kék Wittelsbach néven vált világhírűvé, mely a Habsburgoktól házassági hozományként került a Wittelsbach-ház bajor uralkodócsaládhoz 1722-ben. A kék színű drágakő hibátlan tisztaságú, akkori mérete 35,56 ct volt. A gyémánt a bajor királyi ékszerek részét képezte, a koronát díszítette egészen 1918-ig.
1958-ban a Brüsszeli Világkiállításon csodálhatta meg a közönség a páratlan gyémántot, majd 1964-ben eladták, és a drágakő egy időre eltűnt a nyilvánosság elől.
2008-ban ismét előkerült a Kék Wittelsbach gyémánt, a Christie’s aukciósház árverésén 16,4 millió angol fontért talált magának új tulajdonost, Lawrence Grafff angol ékszerész személyében, aki a gyémántot 2009-ben újracsiszoltatta, így annak súlya 31,06 ct súlyúra csökkent – ezért nagyon sok negatív kritikát kapott. Ekkor kapta a drágakő a Wittelsbach Graff nevet.